Nový skvelý tekvicový olej v rakúskej biokvalite

Tekvicovy olej - Igor Bukovský

Tekvicových olejov je veľa, ale objavili sme ďalší, ktorý naozaj stojí za to. Tento sa vyrába v Štajersku v rodinnej lisovni tradičným spôsobom.

Ide o zdĺhavý proces, pri ktorom sa semená najprv jemne opražia a potom sa z nich postupne za studena lisuje olej. Na výrobu jedného litra tekvicového oleja je potrebných približne 2,5 kg tekvicových semien. Vďaka mechanickému lisovaniu za studena sa v tomto oleji zachovávajú všetky hodnotné látky.

Obsahuje 34 % kyseliny olejovej (tá istá ako v olivovom oleji a arašidoch) a 46 % esenciálnych nenasýtených mastných kyselín typu omega-3 a omega-6. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov, najmä zinok a selén. Je bohatý na karotenoidy, fytoestrogény (najmä delta-7-sterín, ktorý blokuje účinok dihydrotestosterónu = hlavný spúšťač zväčšovania prostaty) a chlorofyl.

Nielenže fantasticky chutí a obohatí vaše šaláty, ale dokonca aj pomáha pri: zvýšenej hladine cholesterolu, vypadávaní vlasov, zväčšenej prostate. Vďaka selénu a zinku pôsobí protizápalovo a preventívne proti rakovine.

Aby si olej zachoval svoju kvalitu, je balený v tmavej fľaši a vy ho uschovajte v suchu a pri teplote 6 až 18 stupňov Celzia.

Igor Bukovský